Sprzątając działki, bądź urządzając zręby w lasach często marnuje się duża ilość drewna, którą można by wykorzystać na inny sposób. Zazwyczaj leśnicy myślą, że drobne gałązki i tak nie stanowią dobrego źródła opału, ani nic nie da się z nich zbudować. Jednak są w błędzie, zarówno małe, jak i większe gałęzie można poddać obróbce maszynowej i otrzymać zrębki, które posłużą między innymi jako opał.

Rębak dla stolarzy

rębak do drewnaCoraz więcej osób dostrzega zalety wykorzystania tego typu urządzeń, dlatego zaopatruje się w modele doczepiane do ciągników. Wykorzystanie pozostałości po wycinkach może stanowić tanie źródło opału dla prywatnych budynków, jak i zakładów przemysłowych. Pozyskanie energii z drewna w każdej postaci jest możliwe. Dlatego bezpieczny rębak do drewna znajduje się na wyposażeniu wielu gospodarzy, czy właścicieli fabryk stolarskich. Odpady drzewne w postaci zrębków stanowią biopaliwo, a jednocześnie pozytywnie wpływają na środowisko. Warto dodać, że duże rębaki stosowane zwłaszcza przez stolarzy rozdrabniają resztki po ich pracy, z których później powstają płyty tzw. sklejki. Rębaki cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ jednorazowa inwestycja w takie urządzenie zwróci się w postaci darmowego opału, czy opłat za wynajem maszyny. Zawsze są solidnie wykonane, aby ich konstrukcja nie wpływała na komfort pracy operatora. Odpowiednio dobrany i zakodowany model wytwarza zrębki o konkretnej grubości, dzięki czemu można dopasować je zarówno do pieców, jak i innego wykorzystania.

rębak do drewnaW takie rębaki powinny zainwestować głównie duże nadleśnictwa, gdzie wycinki lasów prowadzone są bardzo często. Mogłyby zyskać dodatkowe źródło dochodu ze sprzedaży zrębków okolicznym mieszkańcom z dostosowanymi piecami. W zależności od przeznaczenia rębaki są dostępne w wielu wersjach pod względem mocy oraz średnicy przyjmowanego drewna. Warto zawsze wybrać jeden z większych jeśli pozwala nam na to budżet, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy trzeba będzie zająć się obróbką drzewa o większej grubości. Pozwoli to zaoszczędzić na wymianie świeżo zakupionej maszyny na nową. Bezpieczeństwo podczas korzystania z takich maszyn jest najważniejsze, dlatego operatorzy powinni zostać właściwie przygotowani do swojej pracy. Powinni nie tylko dokładnie znam budowę rębaka, ale również wiedzieć jakie elementy się najszybciej zużywają i będą podlegały wymianie.

Poza tym odpowiednie korzystanie przekłada się również na precyzję pracy urządzenia, bez względu na ilość oraz typ zastosowanych noży. Rębaki są dużym ułatwieniem nie tylko w leśnictwach, ale również gospodarstwach domowych, gdzie każdemu zależy na utrzymaniu czystości.