Elewacje imitujące drewno oraz mury ceglane są jednym z powszechniej wykorzystywanych sposobów dekoracji budynków. Rozwiązanie gwarantuje nam trwałość oraz ochronę przy wystawieniu na działanie czynników atmosferycznych, jak wiatr, deszcz, śnieg czy promieniowanie ultrafioletowe.

Cegła elewacyjna zdobiąca dom

cegła elewacyjnaWysoka jakość materiałów – kompozyty, tworzywa sztuczne, cement lub ceramika – wymiernie wpływa na jej wytrzymałość, ponadto łatwość instalacji nieingerującej w ocieplenie budynku sprawia, że jest to jeden z łatwiejszych i powszechniejszych estetycznych środków pokrycia obiektów. Jednym z trendów wykańczania budynków jest użycie cegły elewacyjnej. Dzielą się one na klinkierowe oraz licowe i często są stosowane zamiennie. Jest to jednak błąd i mimo że należą do jednej grupy cegieł elewacyjnych, w Polsce są one rozgraniczone. Podstawowymi czynnikami, które decydują o ich odrębności są poziom nasiąkliwości, twardość oraz odporność na warunki atmosferyczne. Obowiązująca od 2006 roku norma europejska nie rozróżnia obecnie tych dwóch typów cegieł, warto jednak mieć na uwadze różnice między nimi. W każdym razie cegła elewacyjna SDP-C jest w stanie skutecznie ozdobić nasz dom, warto pamiętać jednak o właściwym jej użyciu.

cegła elewacyjnaPodstawowym warunkiem jest mocowanie jej za pomocą specjalnego kleju SDP-K, który najlepiej dokładnie wymieszać przed użytkowaniem. Płytki mocujemy jedynie na suchym, czystym i wytrzymałym podłożu, najlepiej ugruntowanym zaprawą pod tynki akrylowe. Zużycie kleju nie powinno być większe niż 2,5 kg/m2, nie powinniśmy go rozcieńczać wodą, ponadto po nałożeniu płytek konieczna jest ochrona konstrukcji przed opadami przez około siedem dni. Całą pracę powinniśmy wykonywać w temperaturze nie niższej niż 10°C dla jak najefektywniejszego spajania substancji. Elewacja, którą w taki sposób ochronimy nasz dom z pewnością posłuży nam przez bardzo długi czas. Klinkier jest materiałem wypalanym w 1000°C z naturalnej gliny, która w tym procesie zmienia się w materiał wytrzymały na zarówno niskie, jak i wysokie temperatury. Ciężko wyobrazić sobie dziś bardziej szlachetny i estetyczny materiał niż cegła ceramiczna.

Łączy w sobie wieloletnią tradycję stosowania z nowoczesnymi rozwiązaniami wpływającymi na jej wytrzymałość. Domy wykorzystujące taką elewację są niezwykle gustowne, a duży wybór kształtów i kolorów pozwoli nam dostosować jej wygląd wobec własnego gustu. Bez względu na to, na jakie estetyczne rozwiązania się zdecydujemy, klinkową elewacją będziemy mogli cieszyć się przez długi czas.