Wiele osób decyduje się na taras wentylowany. Jest on wykonywany ze specjalnych płyt tarasowych, które umieszcza się na podkładkach. Takie tarasy również mogą być wykonane z drewna lub deski kompozytowej.

Podkładki tarasowe z kopolimeru

podkładki tarasoweJednak w tym przypadku zamiast podkładek umieszcza się legary. Nieraz pod legarami umieszcza się podkładki, jednak nie są one regulowane, a różnice poziomów wyrównuje się poprzez dokładanie takich podkładek. Jeśli chodzi o podkładki tarasowe regulowane, którym poświęcamy ten artykuł są wykonywane z kopolimeru polipropylenu. Jest to materiał odporny na różne temperatur, na wilgoć jak i jest bardzo wytrzymały, jeśli chodzi o ciężar nacieku. Podkładki tarasowe regulowane składają się ze specjalnej stopki. Ta stopka wzmacniania jest solidnymi żebrami – średnica zależna od wielkości stopki jak i całej podkładki. Opisywane podkładki mają zdolność regulacji wysokości. Dzięki takim podkładkom bez problemu wykona się taras wentylowany na nierównym terenie. Wsporniki te są przeznaczone do budowy tarasów jak i chodników ze specjalnych płyt, ale i również z materiałów takich jak marmur, piaskowiec czy granit. Jak już było wspomniane, podkładki są bardzo wytrzymałe na nacisk, średnio mogą wytrzymać obciążenie tysiąca kilogramów.

podkładki tarasoweBudując taras, podstawki układa się w takich samych odstępach, dzięki czemu temu obciążenie jest rozkładane równomiernie na każdą z nich. Przykładowo, jeśli do budowy tarasu zastosuje się płytki o wymiarach czterdzieści na czterdzieści centymetrów, to maksymalne obciążenie wyniesie 6250 kg. Natomiast w przypadku płytek o wymiarach pięćdziesiąt na pięćdziesiąt centymetrów będzie ono już wynosiło cztery tysiące kilogramów na metr kwadratowy. Podczas układania podkładek pod taras nie potrzeba wykonywania żadnej zaprawy, jak i nie trzeba specjalistycznie przygotowywać podłoża. Każda podkładka posiada prowadnice. To dzięki tej części nie przesuwają się one podczas użytkowania tarasu czy od rozszerzalności termicznej. Do zalet materiału jakim są podkładki tarasowe regulowane można zaliczyć ich łatwość montażu, łatwość w regulacji wysokości, w każdej chwilo szybko można usunąć nawierzchnię. Poza tym materiał, z jakiego zostały wykonane jest odporny na wilgoć, mróz, uszkodzenia czy promieniowanie UV.

Jak widać jeśli zdecydujemy się na budowę tarasu wentylowanego, to warto sięgnąć pod odpowiednie podkładki z możliwością regulacji. Dzięki temu, bez pomocy fachowców, szybko i tanim kosztem wykonany taras, który wszystkich będzie zachwyca swoim wyglądem.