Na rynku krajowym powstaje coraz więcej firm zajmujących się pielęgnacją terenów zielonych. Większość z nich zajmuje się ogrodami przydomowymi, choć są i takie specjalizujące się w ogrodach przy blokach (współpraca z deweloperami), czy parkach miejskich. Przedsiębiorstwa ogrodnicze zdecydowanie różnią się jednak zakresem usług.

Pielęgnacja ogrodów przed zimą

pielęgnacja ogrodówSą podstawowe usługi, takie jak koszenie trawy, jak i bardziej specjalistyczne np. formowanie drzew na rzeźby. Profesjonalna pielęgnacja ogrodów w warszawie może występować w pakiecie, jak również jako pojedyncza usługa. Firmy bardzo często tworzą różne pakiety wiosenne czy jesienne, można też korzystać z całorocznych pakietów, które różnią się ceną i ilością wykonywanych usług. Występuje pakiet na koszenie trawy, jak i na całościowe dbanie o ogród. Dzięki temu z pomocy firmy dla której profesjonalna pielęgnacja ogrodów w warszawie nie ma tajemnic mogą korzystać zarówno osoby, które potrzebują pomocy przy przygotowaniu ogrodu na zimę, jak i takie, które nie lubią zajmować się ogrodem, ale chcą by dobrze wyglądał przez cały rok. Jakie usługi warto wyróżnić pojedynczo?

pielęgnacja ogrodówZostało już wspomniane koszenie trawy. To wbrew pozorom bardzo popularna usługa. Najczęściej płaci się za metr kwadratowy koszenia, więc nie jest to droga usługa. Nie wymaga też drogiego sprzętu. Klienci często zamawiają ogrodników do pomocy przy drzewach i krzewach. Trzeba je przycinać o określonej porze, ale także w określony sposób. Jedne drzewa modeluje się ,,od spodu” by korona nie zaczęła się zbyt wcześnie, a drugie przycina raczej po bokach, by nie rozrastały się za bardzo. Do tego przy wysokich drzewach i krzewach np. tuje nie wystarczy posiadanie drabiny, a potrzebny jest podnośnik koszowy. Do tego dochodzą specjalne piły, sekatory. Coraz częściej w ogrodzie można zauważyć także stylizowane drzewka i krzewy. Takie obiekty stanowią piękną dekorację ogrodu, można z nich tworzyć prawdziwe cuda, nawet rzeźby zwierząt. Jednak mało kto to potrafi, a takie krzewy muszą być regularnie przycinane by zachować pokrój. Wtedy niezbędna jest pomoc ogrodników. Ostatnia usługa jaką warto tu umówić to oczywiście samo zakładanie ogrodów. Specjaliści dopasują rośliny do warunków glebowych, nasłonecznienia, wilgoci ziemi, jak również do wytycznych klienta.

Zasadzą kwiaty, krzewy i drzewa, wysieją lub rozłożą (z rolki) trawnik, stworzą oczko wodne, rozłożą system nawadniający czy zamontują mała architekturę. To najbardziej kompleksowa usługa ogrodnicza, dzięki której zamawiający nie musi się o nic martwić.