Moda na domy letniskowe w Polsce jest nie od dziś, jednak obecnie dostępne są nowe technologie z wykorzystaniem, których możliwe jest wykonanie takiego obiektu. Warto zwrócić obecnie uwagę na taką technologię jaką jest prefabrykacja.

Budownictwo prefabrykowane – przyszłość architektury

budownictwo prefabrykatyWprawdzie jest to technologia, którą z powodzeniem można wykorzystywać do budowy domów całorocznych, jednak w tym wypadku, zwykle mówimy w domach keramzytobetonowych lub też budowanych w technologii skandynawskiej. Co zapewnia większą trwałość i izolacyjność cieplną i akustyczną obiektu. W przypadku domów letniskowych te parametry nie są jednak aż tak bardzo wymagane, a co za tym idzie, jeśli chodzi o domy letniskowe w technologii prefabrykowanej to zwykle wykonuje się tu domy drewniane. Ich średnia cena, jeśli mowa o stanie surowym to około 750 złotych za metr kwadratowy. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania, jest bardzo szybki czas realizacji. Domy letniskowe – producent tworzy właściwie w fabryce, a na placu budowy obiekt jest właściwie składany, jakby z klocków. Fakt ten wpływa korzystnie na czas wykonania, jak i na trwałość całego obiektu i jego jakość. Wynika to z tego, że praktycznie wszystkie elementy zostają wykonane w fabryce, przy zachowania najwyższych standardów produkcji, a co za tym idzie mamy pewność, że dom będzie miał prawidłowe parametry oraz, że wszystkie jego elementy będą spełniać odpowiednie normy.

budynki z prefabrykatówZaletą tego rozwiązania jest także fakt, że budowa takiego obiektu, poza wykonaniem fundamentów nie wymaga właściwie wykorzystania żadnych mediów w tym wody, co sprawia, że obiekt może być budowany o dowolnej porze roku w zależności od potrzeb inwestora. Niemniej jak z każdą metodą tak i z tą związane są pewne ograniczenia, mianowicie fakt dojazdu do posesji i wolnego miejsca na budowę. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że domy prefabrykowane są budowane z gotowych elementów, które stanowią nawet i połowę domu, zdarza się także że dostarczane są domy w całości, a co za tym idzie na teren budowy muszą dotrzeć samochody ciężarowe o dużych rozmiarach, jak i dźwig, który zajmie się rozładunkiem i ustawianiem elementów. I choć domy letniskowe z zasady nie należą do dużych, to jednak ich transport i tak może okazać się być dość problematyczny, a nawet w niektórych sytuacjach montaż może się okazać niemożliwy, jeśli miejsca jest zbyt mało, z czego trzeba zdawać sobie sprawę.

Niemniej pomijając to jedno ograniczenie, jak i stosunkowo wysoką cenę budowy, to jednak domy letniskowe prefabrykowane to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu w krótkim czasie można wykonać w pełni funkcjonalny obiekt letniskowy.