Podgrzewanie wody basenowej można realizować na kilka sposobów- przez: basenowe pompy ciepła, wymienniki ciepła, kolektory słoneczne i elektryczne podgrzewacze wody do basenu. Wybór odpowiedniej opcji jest uzależniony od wielkości zbiornika, jego lokalizacji i wymagań inwestora. Woda w większych obiektach basenowych podgrzewana jest przy pomocy pomp ciepła.

Podgrzewacze montowane na hakach

podgrzewacz do basenu	W przypadku mniejszych, przydomowych basenów montaż pompy ciepła jest nieekonomiczny. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie inwestycja w elektryczne podgrzewacze do basenu. To urządzenia przeznaczone do ogrzewania wody i utrzymania jej w stanie nagrzanym. Ich najważniejszą zaletą jest to, że grzeją wodę w basenie bardzo szybko. Grzałki do basenu wykonane są z tworzywa (poliamidu) albo z tytanu (wówczas mogą być używane również do wody słonej). Zwykle podgrzewacze są sprzedawane w zestawach z termostatem, umożliwiającym ustawienie odpowiedniej temperatury wody w basenie- w zakresie od 0 do 45 stopni Celsjusza. Urządzenie odporne jest na korozję. Dzięki temu, że podgrzewacze posiadają stabilne uchwyty, ich montaż jest bardzo prosty i intuicyjny. Mimo to- zanim weźmiemy się za instalację ogrzewacza- należy dokładnie zapoznać się z jego instrukcją obsługi dołączoną do urządzenia.

podgrzewacz do basenu	Bardzo ważne jest, aby nie rozpoczynać eksploatacji podgrzewacza, który nie jest jeszcze wypełniony wodą ani wówczas, gdy zawór bezpieczeństwa jest niesprawny (działanie zaworu bezpieczeństwa zaleca się sprawdzać co 14 dni). Podgrzewacze elektryczne mogą być montowane pionowo lub poziomo na hakach, które są umieszczone na ścianie nośnej. Montaż na ścianie nośnej jest istotny ze względu na dużą wagę podgrzewacza, który jest napełniony wodą. Gdy ogrzewacz wody jest już zainstalowany, należy go napełnić wodą. Wówczas sprawdza się szczelność instalacji i ogrzewacza- jeśli wszystko jest w porządku, podłączamy ogrzewacz do sieci elektrycznej. Pokrętłem termoregulatora ustawia się żądaną temperaturę wody. Zapalona czerwona lampka na podgrzewaczu oznacza, że grzałka pobiera energię elektryczną. Aby podgrzewacz był cały czas sprawny, trzeba przynajmniej dwa razy w roku usuwać kamień z grzałki. Elektryczne podgrzewacze wody do basenu sprawdzą się w przypadku małych, przydomowych basenów.

W bardzo krótkim czasie podgrzeją wodę, ale zużywają bardzo dużo energii elektrycznej- co może wiązać się ze zwiększeniem rachunków za prąd. Dlatego poleca się ich używanie tylko w przypadku niewielkich zbiorników, z których korzysta się nieregularnie. W przypadku większych obiektów, które używane są na co dzień, wskazany jest montaż pompy ciepła.