Instalacje fotowoltaiczne są korzystną inwestycją. Dzięki temu, że zapłacimy za nie tylko ułamek właściwej cenie (nadal można dostać na nie dofinansowania urzędowe) to inwestycja szybko się nam zwróci.

Instalacje fotowoltaiczne na dachu

instalacje fotowoltaiczneJednak żeby działała ona prawidłowo i spełniała swoje działanie to trzeba zadbać o ich odpowiedni montaż i umiejscowienie. Najczęściej wydajne instalacje fotowoltaiczne montuje się na dachach o spadzie około trzydziestu procent. Może to być dach dwuspadowy jak i czterospadowy, nie ma to znaczenia. Ważny jest jego kąt nachylenia. Jeśli byłby zbyt duży, to panele mogłyby się dobrze nie trzymać podłoża, natomiast zbyt mały spad sprawi, że śnieg, zeschłe liście, czy inne zanieczyszczenia nie będą się w sposób naturalny zsuwać z paneli słonecznych, tylko będą na nich zalegać. Wtedy samodzielnie musielibyśmy zabrać się za ich sprzątanie, co jest kłopotliwe ze względu na ich położenie. Zakryte panele słoneczne także nie będą spełniały swojej roli, bo mniej światła będzie do nich docierało, więc będzie mniej wyprodukowanej energii. Instalacje fotowoltaiczne powinny się znajdować od strony południowej dachu.

instalacje fotowoltaiczneTam dociera najwięcej słońca, w dodatku świeci ono stale, więc panele słoneczne będą tam się najlepiej sprawowały. Jeśli nie ma możliwości montażu paneli od tej strony, ponieważ na przykład dach dwuspadowy ma spady od wschodu i zachodu, a nie północy i południa, to też je można tam zamontować. Ich wydajność może być wtedy obniżona, ale nadal panele będą sprawnie działać. Z przyczyn oczywistych paneli nie montuje się od strony północnej, bo tam nie dociera słonce. Czasem jednak nie mamy możliwościowi montażu paneli na dachu. Co wtedy można zrobić? Rozwiązanie jest jedno, stosowane w dwóch przypadkach. Jeśli mamy dach płaski, lub taki na którym nie da się zamontować paneli to pozostaje nam instalacja fotowoltaiczna na wysięgnikach. Na dachu lub w ogrodzie można postawić baterie słoneczne tak jak przy znakach drogowych, czyli na słupie. Jest to opcja mniej korzystna, ponieważ będzie droższa, a panele stawiane na działce zajmą nam sporo terenu. Jednak warto jest pamiętać o tym, że taka opcja jest możliwa. Gdziekolwiek byśmy nie montowali paneli słonecznych to konstrukcja na której się trzymają musi być mocna i stabilna, tak by panele się nie zsuwały.

Trzeba używać materiałów odpornych na warunki atmosferyczny i takich które się nie będą odkształcały. W przeciwnym razie instalacja może z czasem stracić swoje walory energetyczne i nie przynosić nam takich korzyści, jak wcześniej.