Drewno jest surowcem, który ma wiele zalet. Jest przyjemne w dotyku, ciepłe, nie nagrzewa się, ani nie wychładza. W dodatku drewno ma wiele odcieni i różne właściwości np. większa odporność na wodę, dzięki czemu łatwo jest dobrać jego rodzaj pod względem estetycznym, jak i praktycznym. Drewno jest na pewno dobrym materiałem do budowy ogrodzeń.

Ogrodzenia wymagające konserwacji

ogrodzenia Trzeba jednak pamiętać o tym, że o takie ogrodzenia trzeba bardziej dbać niż o inne. W pierwszej kolejności ogrodzenia w mazowieckim muszą mieć betonową podmurówkę. Drewno nie powinno dotykać ziemi. Jest ona wilgotna, a od tego drewno butwieje. Przez niską podmurówkę można temu zapobiec. Dodatkowo jest to wsparcie dla ogrodzenia, zapewnia mu stabilność i dobrą podstawę. Do betonu często wmurowywane są metalowe lub drewniane słupki, które łączą przęsła ogrodzeniowe. Kolejna sprawa o której nie można zapominać to konserwacja drewna. Najlepiej jest wybrać ogrodzenie z już zakonserwowanych belek. To jednak nie oznacza, że co roku nie trzeba ogrodzenia odświeżać. Są do tego przeznaczone specjalne bejce i lakiery. Występują zarówno w wersji bezbarwnej, jak i kolorystycznej. Ta pierwsza nada blasku ogrodzeniu, ta druga pozwoli także odświeżyć wyblaknięty kolor lub też go zmieni.

ogrodzenia Z jasnego na ciemny to nie problem, jeśli jednak chcemy by drewno ciemne wyglądało jak sosnowe to musimy kupić bejcę o dobrym kryciu, pomalować ogrodzenie przynajmniej dwa razy, czasem można użyć też podkładu. Jeśli w przęsłach ogrodzenia pojawiły się rysy i pęknięcia to można je wypełnić przy pomocy szpachli do drewna. Szpachla jest łatwa do nałożenia, występuje w różnych kolorach, dzięki czemu nie będzie widać po niej śladu. Szpachla nadaje się do malowania, więc dopasuje się do koloru ogrodzenia. Co jeszcze warto wiedzieć o drewnianych ogrodzeniach? Na pewno ta część która jest od strony południowej, a więc jest stale wystawiona na działanie promieni słonecznych, będzie szybciej blakła niż ogrodzenie od strony północnej. Trzeba ją częściej bejcować i lakierować. Nie można także myć wodą czy polewać z węża takiego ogrodzenia. Już sam deszcz i śnieg wystarczająco go niszczy. Woda zawsze niekorzystnie wpływa na drewno. Jeśli chce się przeczyścić ogrodzenie to można do tego użyć preparatu na bazie olejów, takich jak do podłóg i mebli drewnianych.

Są one skuteczne, a przy tym zabezpieczają i pielęgnują powierzchnię drewna. Zapobiegają przez ponownym zabrudzeniem i wchłanianiem się wody. Takie środki można stosować nawet raz na tydzień, choć nie jest to wymagane.