Chyba nikt z nas nie lubi balkonu ciągle zabrudzonego przez ptasie odchody. Niestety nawet najwięksi miłośnicy zwierząt nie są zadowoleni z odwiedzin gołębi na swoim balkonie. Nawet jeśli nie używamy balkonu i brud spowodowany przez obecność ptaków nam nie przeszkadza, warto wiedzieć, że może to być niebezpieczne pod względem higienicznym, albowiem ptaki są nosicielami wielu chorób, którymi można się zarazić mają także styczność z ich odchodami.

Siatki i inne zabezpieczenia przed gołębiami

gołębieNa szczęście istnieją sposoby by skutecznie pozbyć się gołębi z balkonu, w żaden sposób nie wyrządzając im krzywdy. Najnaturalniejszym sposobem jest zaproszenie na balkon naturalnego wroga gołębi. Nie koniecznie oznacza to, że od razu musimy do domu zapraszać kota, wystarczy sama jego, dosyć realistyczna podobizna, by odstraszyć patka. Poza tym mniejsze ptactwo boi się zawsze większych gatunków, dlatego w sklepach ogrodniczych znaleźć możemy podobizny wielkich, czarnych kruków. Niektóre modele wydają nawet charakterystyczne dla tego gatunku dźwięki. Gdyby jednak ta metoda okazała się nie być skuteczna z pewnością sprawdzi się siatka na gołębie. Zamyka się nią przestrzeń, przez którą gołębie mogą wlecieć na balkon. Siatka w żadnym stopniu nie ogranicza nam widoczności, ani dostępu światła na balkon.

balkonyZwykle mocuje się ją na małe haczyki umieszczone w suficie i podłodze przed lub za balustradą. Jeśli zamierzamy umieścić siatkę przed balustradą, konieczne będzie także uniemożliwienie siadania ptakom na poręczy. W tym pomogą nam kolce na gołębie. Oczywiście nie musimy montować siatki całkowicie na stałe. Po roku zazwyczaj ptaki nie przylatują już na balkon. Ważne jest także, by zlikwidować wszelkie zachęcające je czynniki jak np. stojąca woda, pożywienie, osłonięty kąt na założenie gniazda. Jeżeli nie dokarmiamy gołębi, możliwe że nasze kwiaty atakowane są przez robaki, które przyciągają ptaki. Warto również i ten czynnik wykluczyć używając środków przeciw szkodnikom. Warto także wiedzieć, że gołębie lubią osamotnione balkony i często spokojne, nieuczęszczane miejsca wybierają na miejsce lęgowe, dlatego siatka na gołębie jest niezbędna w okresie gdy nie używamy balkony bądź planujemy długi wyjazd.

Pod naszą nieobecność bowiem ptaki mogą się zagnieździć i złożyć jajko, a mało kto ma odwagę i sumienie by je gołębią wyrzucić. Gdy zaś dopuścimy do wyklucia się pisklaka, musimy przygotować się na konieczność ciągłego sprzątania balkonu z odchodów. Może siatka nie jest najbardziej estetycznym rozwiązaniem, ale z pewnością dużo lepszym aniżeli ciągłe sprzątanie.