Korzystanie z jakiegokolwiek ostrego przedmiotu zawsze niesie ze sobą jakieś ryzyko. Są one szczególnie niebezpieczne, gdy ktoś posługuje się nimi niewprawnie albo nieuważnie, co jest możliwe w przypadku rutynowych czynności.

Bezpieczne noże nie uszkodzą produktu

bezpieczne nożeZawsze też istnieje szansa, że ostrze ześlizgnie się, wypadnie z ręki lub zostanie wytrącone – może wtedy kogoś zranić lub coś uszkodzić. Takim przypadkom należy zapobiegać, szczególnie wtedy, kiedy wiadomo, że jest spore prawdopodobieństwo takiego wypadku, na przykład na produkcji. Pomijając samą kwestię zranienia pracownika, takie zdarzenie jest szczególnie niekorzystne w miejscu, gdzie produkuje się żywność, ponieważ może dojść do jej skażenia. Jednym ze sposobów na skuteczne zapobieganie podobnym zdarzeniom jest zaopatrzenie pracowników w bezpieczne noże, których specjalna konstrukcja do minimum ogranicza ryzyko wystąpienia niepożądanych wypadków i zranień. Po pierwsze, specjalny kształt tych noży sprawia, że pracownicy nie mogą się nimi zaciąć, gdyż ostrze znajduje się między dwiema częściami plastikowej obudowy, za głęboko i w zbyt wąskim otworze, żeby na przykład można było zaciąć się w palec.

bezpieczne nożeSzersze krawędzie sprawiają, że nie można zaciąć się również z boku. Przeważnie bezpieczne noże posiadają wymienne ostrza i składają się tylko z nożyka i obudowy. Bardzo prosta konstrukcja jest również bardzo trwała, trzeba sporego nacisku, żeby je uszkodzić, co także w znacznym stopniu przekłada się na większe bezpieczeństwo pracowników. Istnieją różne typy noży, przeznaczonych do różnego typu zastosowań. Najczęściej wykorzystywane są bezpieczne noże do plastiku czy też folii albo do otwierania kopert. Są też dostępne modele stricte przeznaczone do rozcinania plastikowych opasek czy otwierania kartonów. W znacznej większości konstrukcja noża sprawia, że otwierając opakowanie nie uszkodzi się produktu w środku, co także jest sporą zaletą, szczególnie jeśli opakowanie jest otwierane szybko, rutynowo i nie trudno o przypadkowe wsunięcie zwykłego ostrza za głęboko. Aby maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo, niektóre noże bezpieczne posiadają także specjalne blokady ostrza. Kolejnym krokiem w stronę większego bezpieczeństwa, jaki podejmują producenci, jest tworzenie noży wykrywalnych, czyli takich, które wykonane są w całości z materiałów wykrywanych przez wykrywacze metali.

Dzięki temu nawet jeśli cały nóż bądź tylko plastikowy fragment obudowy trafią na linię produkcyjną, to zostaną odpowiednio szybko znalezione. Takie noże są najbezpieczniejszymi do użytku dla pracowników całej firmy, nie tylko tych na produkcji.