Ciężko wyobrazić sobie dom, mieszkanie lub jakikolwiek budynek bez okien. Zapewniają one dostęp światła słonecznego oraz dopływ świeżego powietrza. Okna są swoistą formą łącznika między naszym domem a światem zewnętrznym. Możemy obserwować przez nie okolicę i podziwiać pobliski krajobraz.

Konserwacja wiosną lub latem

konserwacja okienCodziennie rano wyglądamy też przez szybę, by sprawdzić, jaka jest pogoda na zewnątrz i czy należy wziąć ze sobą parasol lub założyć cieplejszy płaszcz. Producenci wytwarzają dziś bardzo solidne okna, która wytrzymują długi czas. Często udzielają też na swoje produkty kilkuletniej gwarancji. Wynika to z powszechnego zastosowania plastiku, który jest bardziej wytrzymały i odporny na działanie wilgoci niż drewno. Z tego materiału wykonywano dawniej większość okien, choć produkuje się je oczywiście do dziś Należy jednak pamiętać, że okna są narażone na działanie różnych czynników atmosferycznych takich jak wszelkiego rodzaju opady, porywisty wiatr czy promienie słoneczne. Należyta i regularna konserwacja okien jest jednak niezbędna, by przedłużyć ich żywotność. Należy szczególną uwagę zwrócić na ich okucie. Jest to element, którego zadanie polega na zapewnieniu właściwego docisku ramy do ościeżnicy na całym obwodzie okna. Dzięki temu nasze okno będzie szczelne. Powinniśmy w tym celu co jakiś czas smarować okucia.

konserwacja okienNajlepiej stosować się w tym wypadku do szczegółowych instrukcji producenta. Zazwyczaj korzysta się ze smarów lub olejów maszynowych, które nie powinny zawierać żywic oraz kwasów. Dobrą opcją są też oleje silikonowe. Warto takie prace konserwacyjne przeprowadzić wiosną lub latem. Będzie to z pewnością łatwiejsze i bardziej przyjemne zajęcie niż mroźną zimą. Warto też większe problemy z właściwym funkcjonowaniem okna zgłosić do producenta, jeśli nadal obowiązuje nas gwarancja. Do takich przypadków można zaliczyć pęknięcie szyby, problemy z działaniem klamki lub otwieraniem i zamykaniem się okna. Drobne prace konserwacyjne możemy natomiast przeprowadzać na własną rękę. Żaden element naszego domu nie będzie wiecznie funkcjonował odpowiednio. By przedłużyć jednak ich sprawne działanie warto dbać o nie należycie i konserwować.

Nie inaczej jest w przypadku okien. Nie tylko powinniśmy dbać o ich czystość, która ma duże znaczenie dla całej estetyki domu. Powinniśmy również monitorować należyte działanie wszystkich elementów okna. W przypadku bardziej poważnych usterek powinniśmy je zgłosić specjaliście, który przywróci należyte funkcjonowanie tych bardzo ważnych dla każdego domu elementów.