Stolarz jest jednym z najstarszych zawodów świata. Drewno wykorzystywali bowiem nasi przodkowie przed setkami, a nawet tysiącami lat. Popularność tego surowca wynika z jego dużej wytrzymałości oraz twardości, a także stosunkowo łatwej obróbki. Z drewna od wieków budowano zatem domy, ogrodzenia, statki czy wozy.

Maszyna dla stolarza

maszyna stolarskaMateriał ten jest powszechnie wykorzystywany do dziś w budownictwie na dużą skalę. Korzysta się z niego przy produkcji schodów, stolarki drzwiowej i okiennej oraz paneli podłogowych i parkietów. Z drewna tworzy się też domki letniskowe, zabawki, elementy dekoracyjne czy meble. Wielu z nas lubi majsterkować. Spora część mężczyzn ma nawet własny przydomowy warsztat, w którym oddaje się swojemu hobby. Często jest nim stolarstwo Jeśli posiadamy taki mały warsztat, warto zadbać o jego odpowiednie wyposażenie. Maszyna stolarska do warsztatu, która powinna się znaleźć u każdego fana obróbki drewna, to pilarka tarczowa stołowa. Używa się jej do przecinania drewnianych desek i elementów. Warto jednak zachować szczególną ostrożność przy pracy z tym narzędziem.

maszyna stolarskaIstnieje bowiem ryzyko kontaktu ręki z piłą lub zaprószenia oczu trocinami. Z tego powodu powinniśmy korzystać z okularów ochronnych. Bardzo popularnym narzędziem jest tokarka. By z niej skorzystać, powinniśmy zamocować drewniany element, który chcemy poddać obróbce, w odpowiednich uchwytach. Następnie włączamy maszynę, która wprawia w ruch obrotowy nasze drewno. Tokarka skrawa jego powierzchnię za pomocą odpowiednich ostrzy. Bardzo popularnym narzędziem, z którego korzysta wielu stolarzy amatorów, jest frezarka. Proces, któremu poddawane są drewniane elementy za pomocą takiej maszyny, nazywany jest frezowaniem. Frezarka używa narzędzia, któremu zawdzięcza nazwę, czyli frezu. Jest to narzędzie o wielu ostrzach, które wprawiane jest w ruch obrotowy. Następnie dokonuje skrawania obrabianego elementu. Oczywiście istnieje też wiele innego rodzaju narzędzi i maszyn, z których można korzystać w naszym przydomowym warsztacie. Wszystko zależy od tego, jakimi środkami finansowymi dysponujemy, jakie czynności chcemy wykonywać i jak dużo mamy czasu wolnego.

Jeśli chcemy tworzyć rzeczy na własny użytek i dopiero zaczynamy naszą przygodę, to nie warto raczej dokonywać zakupu profesjonalnego sprzętu. Nie wiadomo bowiem, czy takie hobby na dłuższą metę nadal będzie sprawiać nam frajdę. Korzystanie z drogiego sprzętu nie będzie też konieczne, ponieważ nie będziemy zapewne korzystać z większości opcji, jakie oferują jego producenci.