Podczas remontu generalnego to podłogi są bardzo często elementem wymagającym odświeżenia. W takiej sytuacji, częstym rozwiązaniem stosowanym we wnętrzach są panele podłogowe. Ich popularność wynika z wielu czynników. Można je kupić w każdym markecie budowlanym. Są stosunkowo tanie, ich cena może wynieść nawet kilkanaście złotych za metr kwadratowy.

Mata niwelujące dźwięki

mata pod panele podłogoweSamo kładzenie nie jest skomplikowanym procesem i nie wymaga to specjalistycznych umiejętności. Zanim jednak zdecydujemy się na takie podłoże, należy sprawdzić stan posadzki. Aby panele były równo położone niezbędna jest gładkość. Niestety minusem takiego rozwiązania jest niskie tłumienie dźwięków. Wynika to z konieczności zachowania wolnego miejsca pomiędzy podłożem a panelami. Rozwiązaniem niwelującym ten efekt, jest elastyczna mata pod panele podłogowe. Większość z nas słyszała nieprzyjemne dźwięki dobiegające z wyższego piętra jak np. bieganie dziecka czy odbicia. Dodatkowa warstwa tłumi tego rodzaju efekt, co zwiększa komfort spokojnego mieszkania. Kładzie się ją bezpośrednio pod posadzką. Jej zastosowanie ma szereg zalet. Wśród nich jest fakt, że niweluje nierówności podłoża. Mogą to być drobne ukruszenia czy ułamania wynikające z wcześniejszego użytkowania.

mata pod panele podłogoweMata wykazuje także właściwości izolacyjne. Pozwoli to na zatrzymanie ciepła, za które płacimy wysoką cenę w trakcie sezonu grzewczego. Sprzyja to utrzymaniu się optymalnej temperatury w pomieszczeniach przez dłuższy czas nawet w trakcie mrozów. Wiele osób odczuwa zimno, które ciągnie z podłogi. Położenie maty zniweluje to nieprzyjemne i niekomfortowe wrażenie styku z zimnym podłożem. Ważne jest również to, aby wybrać materiał, który jest odporny na wilgoć. Zminimalizuje to ryzyko pojawienia się w jakiekolwiek pleśni czy grzyba pomiędzy warstwami. Mata wydłuża także okres żywotności paneli. Wynika to z tego, że dzięki jej obecności, panele nie uginają się tak łatwo pod wpływem chodzenia. Mata stanowi dodatkową warstwę ochronną, która zabezpiecza przed nadmiernym obciążaniem. Może się to przydać w szczególności wtedy, kiedy nie mamy możliwości przeprowadzania regularnego remontu raz na kilka lat. Jeśli chodzi o możliwość kupna takiego przedmiotu nie powinno być z tym najmniejszego problemu. Najczęściej są sprzedawane w rolkach lub w formie płyt.

Większość marketów budowlanych ma je na swoim wyposażeniu. Wymieniając podłogę w domu, warto pomyśleć o komforcie nie tylko naszych domowników. Jeśli zastosowane rozwiązanie ma być trwałe, należy pamiętać o położeniu dodatkowej warstwy, która spełnia funkcję akustyczną i izolującą.