Rozświetlony złotym blaskiem kominek kojarzy nam się z ciepłem domowego ogniska. Z długimi wieczorami, przepełnionymi rozmowami i bliskością. Z poczuciem przynależności, bezpieczeństwa i bycia u siebie. Z rodziną i z domem. Wesoło trzaskający ogień w kominku sprawia, że każde wnętrze, w którym się on znajdzie, staje się ciepłe, przytulne i zachęcające do odpoczynku.

Kominek na biopaliwo

biokominekJednak tradycyjny kominek ma też wiele wad- przede wszystkim zabrudzenia od popiołu, co wiąże się z koniecznością częstszego sprzątania. Dużo wygodniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest biokominek, nazywany również kominkiem ekologicznym. Ostatnimi czasy zyskuje on na popularności, zwłaszcza wśród osób mieszkających w bloku- ze względu na łatwość jego zabudowy. Od kominka tradycyjnego różni się przede wszystkim rodzajem paliwa. Do rozpalenia tradycyjnego kominka potrzebujemy drewna lub brykietu. Biokominek wykorzystuje biopaliwo w postaci płynnej lub żelowej, którym jest bioetanol, czyli alkohol etylowy. Dzięki temu takie urządzenia nie produkują dymu, spalin ani popiołu. Ze względu na użytkowanie i możliwość montażu możemy wyodrębnić pięć rodzajów kominków ekologicznych: biokominki wolnostojące, wiszące, narożne, stołowe i wkłady kominkowe. Biokominki wolnostające posiadają pełne palenisko, stabilną podstawę, cechują się także dużą mobilnością. Ich najważniejszym atutem jest to, że każdy może mieć dostęp do ognia.

biokominekBiokominki wiszące są zaprojektowane specjalnie tak, żeby móc wisieć na werandzie lub nisko nad podłogą. Ich niewątpliwą zaletą jest prosty montaż i funkcjonalność. Biokominki narożne wbudowywane są w ścianę i mogą być otwarte od dwóch stron. Są przydatne podczas zagospodarowywania przestrzeni w pokojach z nieregularnym ustawieniem ścian. Biokominki stołowe można ustawić dosłownie w każdym miejsu, czasem nazywa się je również biolampami. Są nieduże i mobilne, świetnie sprawdzą się podczas grillów w ogrodzie. Wkłady kominkowe są zredukowane jedynie do paleniska, aby umożliwić użytkownikowi samodzielną zabudowę własnego biokominka. Ogromny wybór biokominków pozwala na wybranie w zależności od swoich preferencji odpowiedniego dla nas modelu. Biokominek jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które cenią sobie komfort i bezpieczeństwo.

Różnorodność modeli, wielkości i kształtów umożliwia łatwą aranżację praktycznie do każdego rodzaju wnętrza. Decydując się na biokominek, nie musimy martwić się koniecznością budowania specjalnych szybów wentylacyjnych i ciągów, a przy tym możemy dowolnie przemieszczać swoje urządzenie. Możemy z nich korzystać także na zewnątrz.