Brak izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej spowodował by wchłanianie wody z gruntu przez fundamenty jak gąbka. Z powodu przesycenia woda nie tylko dostawałaby się do piwnicy czy podziemnego garażu, ale w skutek podciągania kapilarnego również i w wyższe partie budynku jak ściany i dach.

Hydroizolacja jest potrzebna

izolacja przeciwwodnaZbierająca się woda w murach powodowałaby korozję, a także łuszczenie się farb i odpadanie tapet, a utrzymująca wilgoć rozwój pleśni i gnicie. Taki budynek nie miał by prawa bytu i wkrótce by się zawalił. Z tego względu jego ochrona przed wilgocią jest rzeczą niezwykle ważną i absolutnie niezbędną. Ceny izolacji przeciwwilgociowej są różne, a firmy zajmującej się jej kładzeniem, zwykle dokonują wyceny indywidualnej. Jednak możemy być pewni, że izolacja przeciwwodna będzie droższa im większą powierzchnię musimy zabezpieczyć. Im większa tym więcej czasu zajmie wykonanie hydroizolacji, a co za tym idzie tym więcej będziemy musieli zapłacić za robociznę. Dodatkowo jeśli posiadamy piwnicę także będziemy musieli liczyć się z wyższą ceną opłat za hydroizolację, bowiem podpiwniczenie wymusza wykonanie izolacji typu ciężkiego z papy termozgrzewalnej. Jak zatem widać również rodzaj użytego materiału nie jest obojętny dla ceny wykonania izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej. Trwalsze i wyższe jakościowo materiały zawsze będą droższe.

izolacja przeciwwodnaZdecydowanie wpływ na koszty poniesione przez inwestora będzie miała szybkość aplikacji. Trudniejszy do nałożenia materiał wymusza wydłużenie czasu wykonania zlecenia przez robotników, a to znowu wiąże się z koniecznością wyższej zapłaty za ich pracę. Istotnym elementem mającym również wpływ na cenę hydroizolacji są warunki terenowe. W zależności od poziomu wód gruntowych, wilgotności gleby, możliwości wystąpienia wylewu rzeki, częstotliwości opadów itd. dobiera się odpowiedni materiał izolacyjny. Im trudniejsze, tym budynek wymaga trwalszej izolacji oraz grubszej jej warstwy. Ponadto korzystne warunki gruntowe czyli woda znacznie poniżej spodu fundamentu, eliminują konieczność wykonania dodatkowo izolacji pionowej budynku. Podsumowując koszt wykonania hydroizolacji zależy od wielu czynników. Natomiast ceny samych materiałów izolacyjnych szacują się w przedziale około od 10 do 50 zł/m2, przykładowo za tradycyjną izolację wykonaną z dwóch warstw papy na lepiku zapłacić będziemy musieli o 8-12 zł/m2.

Oczywiście wybierając materiał nie powinniśmy kierować się jedynie jego ceną, ale także właściwościami i parametrami, które muszą być dostosowane do warunków w których ma stanąć budynek.