Grzejniki to podstawowe wyposażenie każdego domu. Coraz więcej osób zamiast tradycyjnych kaloryferów decyduje się jednak na piece akumulacyjne, gdyż są one rozwiązaniem przynoszącym oszczędności dzięki możliwości korzystania z tańszej, nocnej taryfy prądu. Choć wydawałoby się, że grzejniki po prostu są, warto nie pomijać ich podczas domowych porządków.

Piec akumulacyjny i jego eksploatacja

piec akumulacyjnyTo urządzenia, które także muszą być czyszczone i konserwowane. W przypadku pieców akumulacyjnych, czasami zdarza się, że nabudowie zaczynają pojawiać się brązowe przebarwienia – według producentów najlepsze efekty przynosi pozbycie się ich jak najszybciej, czyli od razu, jak je zauważymy. Dlatego warto przy codziennych porządkach sprawdzać stan grzejnika. Do usunięcia takiego przebarwienia wystarczy wilgotna ściereczka oraz zwykły środek czyszczący. Oczywiście należy pamiętać, że podczas czyszczenia piec powinien być wyłączony. Urządzenie czyścimy jedynie z zewnątrz – instrukcja zabrania korzystania ze sprayów czyszczących w celu wyczyszczenia otworów powietrza. Może to uszkodzić urządzenie. Kazdy sprawny piec akumulacyjny, mimo prawidłowego jego użytkowania, będzie zbierał kurz.

piec akumulacyjnyNie jest to nic dziwnego, jednak gdy kurz odkłada się w kanale dmuchawy, wówczas nie należy podejmować się samodzielnego czyszczenia. Najlepiej powierzyć to zadanie specjalistom z serwisu od producenta. Sami możemy zdecydować się jedynie na czyszczenie sitka przeciwkurzowego, które znajduje się w kratkach wypływu powietrza. Regularne czyszczenie tego miejsca ma bowiem wpływ na prawidłowe działanie pieca (dzięki temu będzie mógł on prawidłowo rozładowywać się – gdy kratka będzie zapchana, wówczas dmuchawa przestanie pracować i piec wyłączy się). Czyszczenie jest proste, choć wymaga trochę wysiłku, a to dlatego, że aby wyjąć filtr przeciwpyłowy, potrzebujemy pomocy jakiegoś narzędzia do wyważenia – może być na przykład śrubokręt. Do pozbycia się kurzu warto użyć odkurzacza oraz szczoteczki, która sprawi, że będzie to dokładne. Jak widać, dbanie o piec akumulacyjny nie jest sprawą skomplikowaną. Pamiętając o regularnej pielęgnacji, możemy znacznie wydłużyć żywotność urządzenia. Warto co jakiś czas jednak zaprosić serwis na kontrolę naszego pieca, chociaż gdy wszystko działa bezproblemowo, nie jest to konieczne.

W przypadku prostych usterek, warto zajrzeć do instrukcji urządzenia, gdyż producent podaje tam najczęstsze przyczyny takich awarii i sposoby na szybkie pozbycie się ich samodzielnie, bez pomocy profesjonalistów. Do nich możemy zgłosić się dopiero, gdy sami nie radzimy sobie z problemem.