Podczas wykonywania tynków maszynowych, pracownicy muszą w jakiś sposób chronić elementy wykończenia wnętrza, które nie powinny zostać zabrudzone. Do takich miejsc zaliczamy wszelkiego rodzaju ramy okienne, framugi drzwi oraz zamocowane wcześniej listwy pełniące funkcję sztukaterii.

Taśma odporna na chemikalia

taśma tynkarska pomarańczowaDo zabezpieczenia takich elementów liniowych służy specjalna taśma ochronna. Z pozoru może wydawać się, że jest ona podobna do papierowej taśmy malarskiej, jednak powinna ona posiadać zupełnie inne parametry techniczne. Taśma tynkarska jest wytwarzana ze specjalnego tworzywa elastycznego PCV. Najważniejszą cechą tego rodzaju materiału pomocniczego jest jego przyczepność. Właściwość ta jest niezwykle istotna szczególnie dlatego, że wykonywanie tynków maszynowych wiąże się z powstawaniem sił o znacznych wartościach, którym musi przeciwstawić się zabezpieczenie z taśmy. Pomarańczowa taśma z uplastycznionego polichlorku winylu doskonale dopasowuje się zarówno do gładkich jak i chropowatych powierzchni. Producent używa bowiem specjalnego kleju na bazie kauczuków, który jest niezwykle przyczepny do podłoża, jednak podczas odrywania nie pozostawia śladów na powłoce, do której było zamocowane zabezpieczenie. W zależności od szerokości zabezpieczanych elementów możemy odpowiednio dopasować wymiar taśmy w taki sposób, aby za pomocą jednego paska odpowiednio zakryć całą powierzchnię.

taśma tynkarska pomarańczowaW większości sklepów znajdziemy tylko podstawowe wymiary taśmy o szerokości 38 lub 48 milimetrów i długości 20 lub 50 metrów na jednej rolce. Istnieją jednak firmy, które na specjalne zamówienie podejmują się produkcji rolek o innych wymiarach. Jednostronna taśma tynkarska pomarańczowa jest również odporna na działanie słabych chemikaliów: zarówno zasad jak i kwasów. Ma to ogromne znaczenie szczególnie wtedy, jeżeli wykonujemy tynki mineralne lub malujemy ściany jakąś inwazyjną farbą. Dużą zaleta taśmy tynkarskiej jest to, że materiał z którego jest wykonana nie nasiąka wodą. Dzięki temu podczas wykonywania prac, fragmenty taśmy będą spełniać swoje zadanie i szczelnie chronić zabezpieczone powierzchnie. Taśmę tynkarską możemy kupić w ogólnodostępnych sklepach budowlanych lub zamówić na stronie producenta. Dostępna jest również w innych kolorach, jednak pomarańczowy nie jest użyty przypadkowo.

Takie zabarwienie przyjęło się wśród fachowców oraz producentów, ponieważ pomarańczowy wyróżnia się na tle szarej lub białej zaprawy tynkarskiej. Dlatego po zakończonej pracy bardzo łatwo jest odszukać pas tworzywa sztucznego pod nierównomierną warstwą gładzi. Ta cecha w połączeniu z jej trwałością, czynią produkt niezwykle praktycznym i przydatnym.