Konstrukcje dachów możemy podzielić w zależności od kąta pochylenia lub materiałów, z których są wykonane. Więźba w stromych dachach najczęściej jest wykonana z drewna, natomiast jego pokrycie z dachówki lub blachy falistej. Jednak w budownictwie wielorodzinnym i przemysłowym oraz podczas powstawania nowoczesnych domów, odchodzi się od tego typu konstrukcji na rzecz żelbetowych dachów płaskich.

Dachy a izolacja pozioma

dachy tradycyjneDzięki ich zastosowaniu bryła budynku jest bardziej nowoczesna, a czas wykonania dużych powierzchni znacznie krótszy. Dachy płaskie również możemy pogrupować. Wyróżniamy dwa główne rodzaje tego typu konstrukcji: dachy o tradycyjnym i odwróconym układzie warstw. Znacznie częściej możemy spotkać się z tym pierwszym typem ułożenia materiałów, ponieważ jest on znacznie bardziej praktyczny. Elementy nośne takich poziomych przegród najczęściej są wykonane z żelbetu lub kształtowników stalowych i betonu. Po odpowiednim ukształtowaniu zbrojenia, wylaniu mieszanki betonowe i jej zagęszczeniu, należy odczekać, aż konstrukcja nabierze odpowiedniej wytrzymałości. Po 7 dniach może przenieść nawet 75% zakładanego, maksymalnego obciążenia, jednak producenci zalecają, aby przed ułożeniem warstw wykończeniowych odczekać około 3 tygodnie od montażu.

dachy tradycyjneW tradycyjnym układzie warstw bezpośrednio na płytę żelbetową układana jest izolacja termiczna. Należy jednak pamiętać, że powinna ona być wykonana z materiałów twardych, które posiadają bardzo wysoką wartość wskaźnika dyfuzyjnego np. styropianu. Jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie twardej wełny mineralnej, nie możemy zapominać o tym, aby w odpowiedni sposób przygotować powierzchnię dachu (poprzez zagruntowanie lub wykonanie paroizolacji, która będzie zabezpieczała wełnę przed wnikaniem pary wodnej z pomieszczeń). Kiedy wykonujemy dachy tradycyjne z izolacją, następną, bardzo istotną warstwą jest izolacja pozioma. Jej zadaniem jest zabezpieczenie warstwy styropianu przed wodą technologiczną pochodzącą z wylewki betonowej, oraz tej pochodzącej z opadów. Po wykonaniu cienkiej, ale bardzo szczelnej warstwy, wykonuje się kolejną z monolitycznego betonu. Grubość tej wylewki jest zależna od tego, czy dach będzie w jakikolwiek sposób użytkowany.

Zupełnie inne parametry powinna posiadać warstwa betonu w przypadku dachu zielonego, a inną przeznaczona na taras. Na tej warstwie wykonuje się główną hydroizolację, dlatego należy pamiętać, że jej grubość nie powinna być mniejsza niż około 3-4 cm. Pozwala to na swobodne chodzenie po dachu i ułożenie papy termozgrzewalnej.