W dzisiejszych czasach ludzie przykładają ogromną uwagę do wystroju ogrodu. Sporym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza naturalne altanki oraz ogrodzenia, które wykonane są z pięknych, ekologicznych tworzyw. Swoistymi nowościami na rynku cieszącymi się dziś niesłabnącą popularnością są płoty wiklinowe, które idealnie podkreślają każdy ogród i nadają mu tym samym niesamowitego klimatu.

Płoty wiklinowe małe i duże

płot wiklinowyJakie są największe atuty płotów wiklinowych? Modna dziś wiklina tworzona jest z pędów różnych gatunków wierzb, z których wykonuje się słynne, ozdobne plecionki. Wiklina posiada wiele pozytywnych właściwości – jest giętka, podatna na obróbkę i przede wszystkim stosunkowo tania. Odpowiednio zaimpregnowana jest również odporna na destrukcyjne działanie wilgoci. Można jej również nadawać dowolne kształty, z wikliny wykonuje się m.in. meble, ozdoby, kosze oraz wcześniej wspomniane ogrodzenia. Profesjonalne maszyny splatają wówczas pędy wiklinowe w grube sploty, z których powstaje trwały płot wiklinowy o różnorodnych rozmiarach. Warto przy tym zaznaczyć, że świeżo ścięte pędy brzozy są zielone, dopiero po pewnym czasie kiedy zdążą już wyschnąć gałęzie robią się brązowe.

płot wiklinowyNajczęściej ogrodzenia wiklinowe formuje się w bloki o wymiarach 120×180 cm, które kosztują około 100 zł. Wyróżniamy ponadto kilka rodzajów płotów, które posiadają różne kolory, wysokości oraz sploty. W ogrodach najlepiej sprawdzają się grube, dodatkowo usztywniane ogrodzenia wiklinowe, których konstrukcja wzbogacona jest o drewniane belki. Tego typu płoty są więc bardzo stabilne, idealnie sprawdzają się jako niezależne ogrodzenie. Sporą popularnością cieszą się jednak również cieńsze, bardziej elastyczne zwoje wiklinowe, które można przytwierdzać m,in. do ścian czy balustrad balkonowych. Płoty te pełnią wówczas dwie zasadnicze funkcje: zdobią naszą przestrzeń oraz chronią nas przed spojrzeniami sąsiadów, zapewniając nam tym samym dyskrecję. Warto również wspomnieć o tym, że montaż wiklinowego ogrodzenia jest bardzo szybki i prosty.Najczęściej płoty te należy jedynie wsunąć we wcześniej przygotowane otwory w ziemi, które należy następnie zakopać. Wiklinowe ogrodzenia występują w kilku odcieniach brązu, dodatkowym elementem upiększającym są również różnorodne rodzaje splotów.

Odpowiednio zaimpregnowane wiklinowe ogrodzenia utwierdzone na specjalnej, drewnianej ramie posłużą nam nawet kilka lat. Na rynku istnieje również sporo profesjonalnych preparatów, które pozwolą nam odświeżyć wygląd naszego ogrodzenia. Wiklinowe ściany są również idealną podstawą dla pnących roślin ozdobnych i bluszczy.