Choć w starym budownictwie jedynym rodzajem występującej wentylacji była wentylacja grawitacyjna, dziś to rozwiązanie jest już przeżytkiem. Było nieskuteczne i wiązało się z wieloma niedogodnościami – na przykład z tym, że wymiana powietrza zależała od różnicy temperatur pomiędzy pomieszczeniem a środowiskiem poza budynkiem. Latem, gdy tej różnicy nie ma – wentylacja po prostu nie działa.

Jak działa wentylacja mechaniczna?

wentylacja mechanicznaPoza tym w jakiś sposób należało zapewnić takiej wentylacji dopływ świeżego powietrza. Zazwyczaj działo się to w ten sposób, że okna i drzwi musiały być nieszczelne. Tymczasem współczesna stolarka otworowa postawiła sobie za priorytet produkować jak najbardziej szczelne wyroby – w związku z tym w domach z wentylacją grawitacyjną musiały pojawić się nawiewniki w ramach okiennych, które umożliwiały cyrkulację powietrza. Ogrom wad, które niosła ze sobą wentylacja grawitacyjna sprawił, że zaczęto poszukiwać innych, znacznie sprawniejszych rozwiązań. I znaleziono je. Wybawieniem okazała się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Wystarczyło jedno, specjalne urządzenie – rekuperator, aby zapewnić optymalną cyrkulację powietrza. Pobiera on świeże powietrze z zewnątrz, które przechodzi przez specjalne filtry i dopiero wtedy, oczyszczone, dostaje się do pomieszczenia.

wentylacja mechanicznaZabiera zaś nieświeże, zużyte powietrze, w większości składające się z dwutlenku węgla. Specjalna konstrukcja systemu wentylacji mechanicznej sprawia, że te dwa „rodzaje” powietrza nie mieszają się ze sobą. Dzięki temu zawsze do mieszkania dostarczane jest świeże, czyste powietrze, co zdecydowanie podnosi komfort życia. A co z tym odzyskiem ciepła? Wentylacja mechaniczna montowana w Poznaniu składa się z najnowszych, najwyższej klasy rekuperatorów wyposażonych w wymienniki ciepła. Dzięki nim możliwy jest odzysk ciepła na poziomie nawet 90-95%. To dużo i wiąże się ze sporymi oszczędnościami w kwestii ogrzewania. Ciepło nie ucieka nam z domu, możemy więc ograniczyć koszty grzewcze. Z pewnością jest to sporą korzyścią i wszystko wskazuje na to, że zyski z instalacji wentylacji mechanicznej przewyższają koszty inwestycji, które czekają każdą osobę decydującą się na takie rozwiązanie.

Warto tutaj również wskazać na korzyści dla osób zmagających się z alergiami – zwłaszcza w okresie wiosennym i letnim, kiedy w powietrzu roi się od pyłków roślin. Powietrze nawiewane do pomieszczenia jest wcześniej oczyszczane z zanieczyszczeń, dlatego alergicy mogą czuć się bezpiecznie. Jak widać, wentylacja mechaniczna niesie ze sobą wiele korzyści, nie tylko finansowych, ale także takich dla zdrowia.