Drewno to naprawdę wartościowy surowiec, który jest wykorzystywany zarówno przy budowie domu, jak i przy jego wykończeniu. Podczas budowy drewno służy nam do wykonania wieńca dachowego, jeśli chodzi zaś o wykończenie – tutaj drewno najlepiej sprawdza się jako materiał, z którego produkowana jest stolarka otworowa.

Czym kierować się przy wyborze okna?

oknaWspółczesne budownictwo wykorzystuje między innymi polskie okna drewniane – producent ich zapewnia, że odznaczają się one wysoką jakością, dzięki dokładnie kontrolowanemu procesowi produkcji. Dbałość o szczegóły, jak i bardzo dobre parametry techniczne sprawiają, że okna charakteryzują się wysokim standardem. Stojąc przed wyborem drewnianego okna, warto zwrócić uwagę na szklenie, szprosy, okucia oraz elementy ozdobne. W przypadku szklenia, producenci najczęściej proponują zestawy jedno- lub dwukomorowe. Te pierwsze to standardowe zestawy szybowe, które pozwalają na uzyskanie właściwej izolacji termicznej i akustycznej. Wymienione parametry w zestawach dwukomorowych są jeszcze lepsze. Mimo tego wielu producentów proponuje jeszcze wzmacnianie izolacji termicznej i akustycznej, zwłaszcza jeżeli mieszkamy w centrum miasta – na przykład w pobliżu torów tramwajowych, gdzie hałas może być naprawdę spory. Poprawa izolacji akustycznej możliwa jest dzięki zastosowaniu grubszego szkła – istnieje też metoda polegająca na wypełnieniu gazem ciężkim przestrzeni między szybami.

oknaOsoby, które martwią się o swoje bezpieczeństwo, mogą zdecydować się na okna z szybą antywłamaniową – stosuje się tu głównie szkło laminowane lub żywicowe. Wśród nowoczesnych rozwiązań wymienia się też zyskujące coraz większą popularność szyby o zmiennej przezierności – w jednym momencie mogą być one nieprzejrzyste, w drugim zaś – dzięki wykorzystaniu folii optyczno-elektrycznej – będą całkowicie transparentne. To ciekawa opcja, która sprawdza się zwłaszcza w biurach. Nowoczesne budownictwo coraz częściej oprócz tradycyjnych okien wykorzystuje okna narożne – to atrakcyjne wykorzystanie narożników, a przy tym pozwala na dobre doświetlenie pomieszczeń. Na efekt estetyczny wpływ mają jednak nie szyby, a zastosowane szprosy – oprócz tych konstrukcyjnych, bardzo często spotkać można się ze szprosami międzyszybowymi oraz wiedeńskimi.

Te ostatnie, inaczej nazywane szprosami naklejanymi, pozwalają na zmianę wyglądu okna, nie ingerując w nie – po prostu szprosy te są naklejane na zewnętrzną powierzchnię szyby. Szprosy pozwalają nam na uzyskanie konkretnej estetyki, powinny być więc dopasowane do charakteru budynku.